Kategórie
Zamyslenie

Zamyslenie #1: Cieľ verzus Odhodlanie

Sú ciele naozaj dôležité? Je odhodlanie dôležitejšie ako cieľ? Ak ťa to zaujalo, čítaj ďalej!

Na začiatku mesiaca som si dal 3 ciele:

  1. Ísť cvičiť do posilky každý deň až do 20. dňa v mesiaci
  2. Dokázať zadržať dych na 2 minúty
  3. Vždy, keď budem spotený použiť schody miesto výťahu

A hneď 1.12. som ráno spadol na kostrč a bolelo to tak, že som skoro nemohol chodiť. Sedenie bolo úplne nepredstavitelné. V hlave som rozmýšlaľ nad tým, ako sa vyhnem cvičeniu – typická myseľ, bránila sa. Mal som vysoké odhodlanie, po príchode z práce som vzal veci na cvičenie a vyrazil som. Pocit, ktorý som zo seba následne mal bol skvelý. Určite lepší, ako keby som sedel doma.

Dnes, 6.12. sa mi podarilo dosiahnuť 2. cieľ so zadržaním dychu na 2 minúty. Zlepšil som sa o 1 minútu v priebehu 6 dní. Nečakal som, že to zvládnem tak rýchlo. Mám sa teraz na to vykašlať a ďalej to netrénovať, lebo cieľ je splnený? Určite nie, moje odhodlanie je vysoké, aj keď ma už nemotivuje cieľ. Je dôležité mať presvedčenie, ktoré ťa ženie v pred. Mne pomáha to, keď viem, že to má pre mna benefit – napríklad zdravotný.

Výťah človeka láka, stále sa mi stáva, že si ho privolám. Vďaka cieľu si však uvedomím, že mám ísť pešo.

Zhrnutie teda je. že niekedy je cieľ dobrá pripomienka, ale najlepší motivačný faktor je podľa mňa vnutorné presvedčenie o pozitívnom vplyve činnosti na tvoj život. Najdôležitejšie je začať, potom to ide samo.

Autor: Tomáš

Venujem sa koučingu a mentoringu v rôznych oblastiach. Neváhaj a kontaktuj ma!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *