Coach Tomáš Tvoj asistent na ceste životom

Kto je to kouč?

K

Coach je niekto, kto ti pomôže identifikovať tvoje ciele a vytvoriť akčný plán na ich dosiahnutie. Ak chceš byt profesionálny športovec, s najväčšou pravdepodobnosťou si nájdeš kouča, ktorý ti pomôže. To isté platí, ak chceš byť podnikateľ, leader alebo sa posunúť v živote na ďalšiu úroveň. Takže kto je vlastne ten kouč? Je to niekto, kto je trénovaný na to, aby ti pomohol maximalizovať tvoj potenciál a dosiahnuť vytúžené ciele.

Si priravený posunúť svoj život na ďalší level?

Naplánuj si bezplatnú konzultáciu

Čo robí life coach?

Life kouč ťa podporuje v riešení osobných aj profesných problémov. Life koučing nie je poradenstvo, konzultácia, mentoring alebo terapia. Kouča vyhľadáš vtedy, ak chceš pomoc s konkrétnym projektom, zmenou alebo cieľom. Coach ti pomôže analyzovať súčasnú situáciu, identifikovať existujúce alebo potencionálne výzvy a prekážky a vytvoriť akčný plán dizajnovaný na dosiahnutie špecifického výsledku.

Vzťah medzi koučom a klientom je to najdôležitejšie, pretože spolu budete:

 • vytvárať víziu toho, čo chceš
 • používať jeho vedomosti a skúsenosti
 • podporovať tvoj rast a sebapoznanie
 • zveľadovať stratégie a plánovať činnosti, ktoré budú kopírovať tvoje ciele, povahu a víziu
 • motivovať sa a zvyšovať svoju produktivitu

Všetky tieto kroky spolu pomáhajú maximalizovať tvoj potenciál. Pracovať na sebe je dôležité, bude ťa to posúvať ďalej. Avšak, spolu s koučingom dosiahneš výsledky niekoľkonásobne rýchlejšie a efektívnejšie.

V čom ti viem pomôcť?

Toto je len pár vecí, v ktorých ti viem ako kouč pomôcť:

 • Nájsť zmysel – Mať jasnú predstavu a cieľ, ktorý ti pomôže radikálne zmeniť život do roka od teraz.
 • Dosiahnuť zdravie a byť fit – Mať viac energie, cítiť sa zdravo a vitálne vďaka tomu, že ťa k tomu dotlačím. Zostaneš motivovaný a budeš mat reálne výsledky, aby si mohol žiť naplnený život.
 • Zapáliť iskru vo vzťahu – Odstrániť obmedzujúce presvedčenia, ktoré si nadobudol počas svojho života a sabotujú ťa vo vzťahových rozhodnutiach. 
 • Pripraviť sa na zmenu – Prekonať akúkoľvek zmenu alebo výzvu, ktorú ti život prinesie.
 • Vybudovať biznis – Vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a využívať čas efektívne, nezamieriavať sa na zbytočnosti a sústrediť sa na profit.

Mýty o koučingu

Teraz už vieš, čo kouč robí, ale stále existuje dosť mýtov, ktoré si ľudia myslia. Medzi najbežnejšie patria tieto:

“Každý môže byť life coach.” Coach už dosiahol to, čo chceš dosiahnuť ty alebo ti vie pomôcť to dosiahnuť. To rozhodne nie je “každý”. Kouč na sebe musí neustále pracovať a vzdelávať sa, inak nebude dobrý v tom, čo robí. Musí ťa vedieť správne motivovať a povzbudzovať ta v zlepšovaní tvojich zručností. 

“Koučing je nelicencovaný terapia.” Koučing sa sústreďuje na súčasnosť a budúcnosť. Coaching príjma tvoj súčasný stav ako štartovací bod a snaží sa posúvať ťa vpred. Koučovia nie sú doktori, nediagnostikujú ťa. Naopak, terapeut je profesionál, ktorý sa ponára do minulosti a analyzuje ju. Kouč je orientovaný na prítomnosť, akciu a výsledky.

“Koučing je len pre ľudí, ktorí majú problémy alebo nevedia uspieť sami.” Keď sa vrátim k športovej analógii z úvodu, koučing je vhodný pre každého, kto sa rozhodne zlepšovať svoj výkon. Aj keď si najlepší, najzručnejší a najšikovnejší, možeš z coachingu profitovať.

“Kouč ťa nechá vyrozprávať a potom ti poradí.” Coach musí byť dobrý posluchač, ale musí sa vedieť ešte lepšie pýtať. Verím, že máš odpoveď v sebe. Je to oveľa viac, ako len pýtanie sa, je to koučing – hľadanie riešení na mieru priamo pre teba. Kouč je objektívny a ponúka ti nezaujatý názor podporený svojimi skúsenosťami.

Prečo by si mal pracovať s life koučom?

Chceš spraviť zajtra viac, ako si spravil dnes? Chceš zlepšiť svoje výstupy a vidieť rýchlejší rast v rámci svojho potenciálu? Či už si herec, spisovateľ, podnikateľ, manažér, zamestnanec alebo živnostník, možeš využívať služby kouča. Ľudia, ktorí si uvedomujú, že je priepasť medzi tým, kde sú a kde by mohli byť, sa môžu obrátiť na kouča. Ak medzi nich patríš aj ty, urob to. Pomôže ti to urýchliť dosiahnutie tvojho cieľa.

Čo pre teba môže life kouč spraviť?

Najbežnejšie kroky, s ktorými ti kouč pomáha, sú:

 • Identifikovať ciele a definovať víziu úspechu
 • Vytvoriť osobný alebo profesný akčný plán
 • Odhaliť obmedzujúce presvedčenia
 • Dosiahnuť finančnú nezávislosť
 • Udržiavať work/life balance
 • Naučí ťa správne komunikovať
 • Spája ťa so správnymi ľudmi
 • Pomáha byť zdravší a viac fit
 • Naštartuje tvoj nový biznis alebo pomôže s rastom súčasného
 • Manažuje veľké životné zmeny
 • Nastavuje vnútorné hodnoty

Ako prebieha life koučing?

Koučing typicky prebieha podľa špecifickeho scenára, avšak kouč s tebou môže pracovať podľa tvojich požiadaviek a vytvoriť tak vlastný plán. V prvom rade si spoločne určíte tvoju víziu: Čo ťa naozaj poháňa? Čo stojí za tvojimi cieľmi? Po stanovení vízie začnete pracovať na odstraňovaní bariér a obmedzujúcich presvedčení. Aké negatívne myšlienky ti vraví tvoj vnútorný hlas? Ako môžeš prekonať určité prekážky, ktoré ti stoja v ceste? Nakoniec, ty spolu s tvojim koučom určíte výzvy, ktoré sú dosiahnuteľné, ale motivujúce. Kouč sa musí uistiť, že si nestanovuješ niečo príliš limitujúce, alebo nemáš negatívne myšlienky a pochybnosti. Musí správne nakalibrovať kratkodobé a dlhodobé ciele voči tvojim vnútorným hodnotám a vízii.

Stanovíte si spolu počiatočný bod, aby ste mohli idenefikovať potencálne prekážky, ktoré ti stoja v ceste. Po tomto dôležitom kroku si spolu s koučom prejdete všetky kvality, ktoré máš k dispozícii a vytvoríte akčný plán. Potom budeš vedieť, ktoré kroky a v akom čase máš spraviť. Môžeš sa tak dopredu pripraviť na úskalia, ktoré nastanú a rozhodneš sa, ako ich prekonáš. Máš istotu, že tvoje kroky vedú správnym smerom. Zároveň ti tvoj kouč pomôže ostať motivovaný a zaznamenávať tvoj progres. Ak bude potrebné plán za jazdy zmeniť, máš sa na koho obrátiť a zostať stále na správnej ceste. 

Len pár ľudí si môže povedať, že napĺňajú svoj potenciál každý deň na úplné maximum. Ak si pripravený maximalizovať tvoj ľudský potenciál a dostať svoj život na ďalšiu úroven, je čas ma kontaktovať.

Si priravený posunúť svoj život na ďalší level?

Naplánuj si bezplatnú konzultáciu

Coach Tomáš Tvoj asistent na ceste životom

Najnovšie články

Kategórie