Kategórie
Motivácia Zamyslenie

Zamyslenie #4: Čo z toho, keď to spravíš?

Čo máš z toho, keď niečo spravíš? Či už je to beh, čítanie, meditácia alebo nejaký kurz – nemáš z toho nič.

Počkaj Tomáš, to akože nemám robiť nič? Nie, pozeráš sa na to zo zlého uhla. Nejde o to niečo spraviť, ale robiť niečo. Je to trocha mätúce, ale hneď ti to vysvetlím.

Ak pôjdeš raz behať, nezískaš nič. Je to činnosť, ktorú musíš vykonávať pravidelne. Ak je tvoj cieľ zabehnúť maratón, tak sa k tomu dopracuješ postupným vykonávaním rovnakej činnosti.

Keď cieľ splníš a behať prestaneš, časom skĺzneš do rovnakých koľají a zdravotné benefity sa stratia. Šport je činnosť, ktorá potrebuje pravideľnosť. Samozrejme, môžeš zvolniť v tréningoch, ale nemôžeš úplne prestať.

To isté máš aj s učením. Možno si myslíš, že stačí navštíviť jeden seminár alebo školenie a budeš vedieť všetko. Keby si sa tam aj všetko dozvedel, stále budeš musieť získané vedomosti aplikovať v praxi – pravidelným opakovaním.

Ak si dnes budeš umývať zuby 10 minúť najlepšie ako vieš, čo myslíš, že sa stane? Budeš mať zdravšie zuby? Nie, nestane sa nič.

Ak by si si zuby umýval 10 minúť každý deň najlepšie ako vieš celý rok, zmení sa niečo? Pravdepodobne nie, ale vyslúžil si si pochvalu od svojej dentálnej hygieničky za zdravý chrup. Zmena nastane, keď to robiť prestaneš.

Keď si zuby prestaneš umývať, začnú sa kaziť. Ľudom, ktorý sa s tebou prestali rozprávať kvôli smradu z úst budeš darmo vysvetľovať, že si si poctivo zuby čistil celý rok a teraz už nemusíš.

Určite by sa dali nájsť výnimky, ale toto má byť pre teba podnet na zamyslenie a nie na hľadanie výhovoriek. Prestaneš cviciť a zachováš si kalorický príjem – priberieš. Prestaneš sa učiť – začneš stagnovať. Prestaneš trénovať mozog – začnes zabúdať…

Autor: Tomáš

Venujem sa koučingu a mentoringu v rôznych oblastiach. Neváhaj a kontaktuj ma!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *