Life coach vs Terapeut

Jeden z najväčších omylov o life coachingu je, že je to náhrada terapie od neštudovaného amatéra. V skutočnosti sa jedná o unikátnu službu s cieľom pomôcť ti dosiahnut výsledky, úspech a naplnenie v každej oblasti života. 

Čo je to terapia? Terapia, nazývaná tiež psychoterapia je dlhodobý proces v ktorom navštevuješ profesionála, ktorý ťa diagnostikuje a rieši problematické presvedčenia alebo správanie. Terapia je zameraná na traumy z minulosti, pomocou ich riešenia sa snaží zmeniť návyky a pracuje pomocou bolestných spomienok. Terapia sa snaží vyriešením minulosti zabezpečiť lepšiu a šťastnejšiu budúcnosť.

Čo robí life kouč? Rozdiel je v tom, že oproti terapeutovi ti kouč nastavuje proces zmeny miesto pravidelných sedení. Coach ti pomôže stanoviť ciele a identifikovať prekážky alebo zlozvyky, ktoré je potrebné vyriešiť. Celý proces začína na štartovacom bode, ktorý nie je ničím ovplyvnený a následne s ním porovnáva výsledky. Koučing je zameraný viac na akciu a činy. Kouč ti pomôže získať kontrolu nad svojím životom a viesť ho tým správnym smerom.

Mám vyhľadať terapeuta alebo life kouča?

Rozhodnutie medzi terapeutom a life koučom je čisto na tebe a tvojich osobných preferenciách. Predstav si, že chceš ísť do Himalájí. Vyberieš si na pomoc šerpu, ktorý už na tú horu vyšiel alebo pomoc doktora? Kto ti dá väčšiu pridanú hodnotu počas tvojej cesty? 

Ak by si sa pokúsil výjst na Himaláje a nebol by si fyzicky v poriadku, mohol by si sa dostať do veľkých problémov. Šerpova pomoc by bola zbytočná. Musíš mať určitú úroveň zdravia na to, aby si ich zdolal. Ak ju nemáš, musíš najskôr navštíviť doktora, ktorý ti pomôže. Avšak, ak si zdravý a potrebuješ len pomôcť s orientáciou alebo nájsť najkratšiu cestu, šerpa je najlepšia voľba.

V tomto príklade je doktor terapeutom. Môže ti pomôcť dať sa dokopy, aby si sa mohol venovať v živote väčším výzvam. Life coach je šerpa, ktorý ti vie pomôcť svojími skúsenosťami dosiahnuť vytúžený cieľ rýchlejšie a jednoduchšie.

Chceš nájsť svoj cieľ a mať svoj životný plán?

[mks_button size=“large“ title=“Naplánuj si bezplatnú konzultáciu“ style=“squared“ url=“https://coachtomas.sk/kontakt/“ target=“_self“ bg_color=“#1e73be“ txt_color=“#FFFFFF“ icon=““ icon_type=““ nofollow=“0″]